Haberler

Macar öğretmenlerden ‘merkezileştirme’ karşıtı miting

160214150552_macaristan_ogretmenler_624x351_ap_nocreditÖğretmenler sendikalarının Macaristan’daki eğitim sisteminin merkezileştirilmesini protesto etmek için Cumartesi günü Budapeşte’de düzenlediği büyük mitinge on binlerce öğretmen katıldı.

Parlamento önünde gerçekleşen gösteride öğretmenler eğitim sisteminde hükümetin geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği değişikliklerin yıkıcı sonuçlarını protesto ettiler.

Hükümetin eğitim sistemini merkezileştirmesi sonucu, daha önce yerel idareler ve okullar düzeyinde eğitim kadrolarının sahip olduğu özgürlükler birer birer ortadan kalkmıştı.

Daha önce yerel idarelere bağlı olarak belli alanlarda özerk faaliyet gösteren okulların ulusal düzeyde milli eğitim bakanlığına bağlanmasının, okulların özerkliklerine son verilmesinin ve ders programlarının merkezi olarak tespit edilmesinin eğitim sisteminde ciddi sarsıntılara neden olduğu iddia edilmişti.

Sendikalar, okulların mali olarak da bağımsızlıklarının elinden alınmasının ardından en küçük gider kaleminde bile bakanlık onayının istenmesinin, eğitim kurumlarında ciddi ve giderilemeyen eksiklikler ortaya çıkardığını belirtiyor.

Hükümetle ve bakanlık yetkilileriyle yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamayınca, öğretmen hareketinin sokağa taşmasında taşrada bir okulun öğretmenlerinin hükümete gönderdiği şikâyet ve protesto mektubu etkili oldu.

Bu mektubun içeriğine kısa süre içinde 1200 civarında okul ve binlerce öğretmen de imza atınca, öğretmenler sendikaları yerel protestolara başladılar.

Gösteriler üzerine hükümet de sistemde aksaklıklar olduğunu kabul etti.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nda bazı yeni atamalar da yapan hükümetin aldığı önlemler ve vaatler öğretmenler tarafından reddedildi.

Ardından sendikalar sokağa çıkma kararı aldı ve Cumartesi günü büyük bir gösteri düzenlendi.

Büyük mitingin sona ermesinin ardından da protestoyu düzenleyenler on binlerce kişiyi beş dakika sessiz kalmaya ve bu sessiz çığlıkla hükümeti ikaz etmeye çağırdılar.

Kitlesel gösterilerin ardından, hükümet taleplere yanıt vermezse öğretmenlerin genel greve bile gidebilecekleri açıklandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s