Kitaplar

„İyi uykular Türkiye”

 

“Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabı Türkiye’de  resmen “Muzır” yani “Müstehcen” bulunmuş, dolayısıyla kitap şimdi porno dergiler gibi “poşet içinde” satılacakmış.

Önemi yayıncılığa müdahaleyi kat kat aşan, son zamanların en ciddi olayı bu!

Bilmeyenler için: “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” kitabı gazeteci yazar Elena Favilli ve Francesca Cavallo tarafından yazılan ve son yılların dünyada en çok dile çevrilen, en çok satan ve en çok ödül alan eserlerinden biri.

Konusu, dünyada çok başarılı 100 kadının hayat öyküsünden yola çıkıp, kız çocuklarına Türkçe mealiyle  “sen bu dünyada istediğin her şeye ulaşabilirsin, yeter ki kendini eşit gör ve iste” mesajını veren çok önemli bir eser.

İşte bu eser “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu” tarafından alınan ve de Resmi Gazetede 27 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan bir kararla “Muzır” yani müstehcen” olarak değerlendirilmiş.

Peki bu kurul kimlerden oluşuyor?

Daha önce toplumun değişik kesimlerinden delege edilen 11 üyeden oluşan kurul ünlü KHK’lar işletilerek 2018 yılında Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na bağlanmış ve bakan tarafından atanan 5 kişiden oluşuyormuş.

Her şey nasıl birbirine bağlı değil mi?

Toplumda egemen hale getirilmeye çalışılan rejimin ahlaki değer yargıları, kız çocuklarının 14-15  yaşlarında evlendirilmelerini “olağan” görüp göstermeye çalışırken, öte yandan da kız çocuklarına “toplumda başarılı olabilirsin” mesajını veren kitapları da müstehcen sayıyor.

Dünyanın her ülkesinde basılan ve yıllardır “en çok satan kitaplar” listelerinden inmeyen bu kitap Türkiye’de şimdi ancak “18 yaşından büyük olanlara ve içi görülmeyen zarf veya poşet içinde satılabilecek”.

Dahası “Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiç bir yazı ve resim bulunamayacak”.

Geldiğimiz noktayı anlıyor musunuz?

„Asi kızlara Uykudan Önce Hikayeler” kitabını müstehcen görüldüğü bir ülke,

kız çocuklarına “kendine güven ve bunu yaparsan erişemeyeğin bir şey yok” demenin de resmen sakıncalı sayıldığı bir ülkedir.

Yani eğer buna sesiniz çıkmayacaksa „İyi uykular Türkiye”…

 

Tarık Demirkan

01.10.2019

 

One thought on “„İyi uykular Türkiye”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s