Kişiler

Saul’un Oğlu’yla yıldızı parlayan Géza Röhrig oyunculuğu bırakıyor

la-et-mn-son-of-saul-geza-rohrig-20151219-300x200Oscar’la ödüllendirilen Macar filmi “Saul’un Oğlu” son yılların en büyük sürpriziydi. Filmde Nazi ölüm kampında oğlunun  toprağa verilebilmesi için mücadele eden Saul’u canlandıran Géza Röhrig ise,  Hollywood’u bile heyecanlandıran bir performans sergilemişti.

Oscar ödülünün ardından filmin yönetmeni, Oscar ödülünü kazanan aynı ekiple ikinci filmine hazırlanırken sürpriz, “oyunculuğu bırakıyorum” açıklaması yapan Röhrig’den geldi.

Filmle 50’nin üzerinde ödül kazanan Géza Röhrig Macar Film haftasında gazetecilere şunları söyledi: “Filmin başarısı, elbette çok güzel bir duygu. Eskiden selam bile vermeyenler, şimdi beninle ille kahve içmeye çalışıyorlar. Benle birlikte çalışmak istiyorlar. Ancak ben yoluma başka şekilde devam etmek istiyorum. Başladığım bir roman var. Onu bitireceğim”.

İlginç hayatında, çok farklı işler yapan, değişik ülkelerde yaşayan, Amerika’da temizlikçiden cenaze şirketlerine kadar pek çok işte çalışan Röhrig yazdığı romanın konusu üzerine de şunları söyledi: “Romanım bir aile öyküsü. Aslında olmayan bir ailenin öyküsü. Bir Çingene çocuğun hayatını anlatıyor. Yetimhanede büyüyen, ne Macar ve ne de Çingene olabilen bir çocuğun ailesini, köklerini araması üzerine. Romanın adı da ‘Ölü Deniz’ olacak.”.

Gazetecilerin ısrarla film sektörüyle ilgili sordukları sorular üzerine de şunları söyledi: “Şarkılar besteliyorum, onları gitar eşliğinde söylüyorum. Film yıldızlığı bana göre değil. Hollywood’un kapıları benim önümde açılmış olabilir, ama ben o kapıdan girmeyeceğim.”

(Türkinfo 10. Mart 2016)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s