Haberler

Çek Cumhuriyeti lideri Zeman: IŞİD’le ittifak yapan Türkiye’nin AB’de yeri yok

cek-cumhuriyeti-devlet-baskani-milos-zemanÇek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milos Zeman, Türkiye’yi IŞİD’le ittifak yapmakla suçladı ve Avrupa Birliği’nde yeri olmadığını söyledi

BBC Türkçe’den Tarık Demirkan’ın haberine göre, Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milos Zeman Türkiye’yi, NATO üyesi olmasına rağmen IŞİD’le ittifak yapmakla suçladı. Zeman, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğu için IŞİD’e karşı çok daha hoşgörülü davrandığını iddia etti ve Avrupa Birliği’nde (AB) yeri olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye mültecilerle ilgili olarak 3 milyar Euro ödeme kararını da eleştiren Zeman, bunu bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun barbar halklara haraç ödemesine benzetti.

“Roma İmparatorluğu da yıkılma döneminde barbarlara topraklarına saldırmamaları için para ödüyordu. Şimdi bizi rahat bırakmaları için biz de aynı şeyi yapıyoruz” diyen Çek lider, Brüksel’in Türkiye’ye karşı çok daha temkinli yaklaşmasını önerdi.

“Şimdi bana bunları söylediğim için Türk Büyükelçileri protesto notaları gönderecek” diye ekleyen Zeman, Avrupa’daki Müslümanlara da dikkat çekti.

‘Avrupa’da Müslüman geleneklerin yaygınlaşması risk’

Milos Zeman, İslamın tek başına sorun olmadığını belirtti ancak Müslümanların geleneklerinin Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmasının gerçek bir risk olduğunu iddia etti.

Çek lider, ülkesinin Müslüman mültecilerin Avrupa’ya gelmesini kesinlikle istemediğini de vurguladı.

Zeman’a göre eğer Müslümanlar Avrupa ülkelerine geleceklerse, bunu ancak geldikleri ülkelerin gelenek ve göreneklerini ile hayat alışkanlıklarını kabul ederek yapabilirler.

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Zeman, daha önce Kasım ayında yaptığı açıklamada Suriye barış anlaşmasının Prag’da imzalanabileceğini ifade etmiş, bu fikri hem Suriye hükümetinin hem de muhalefet temsilcilerinin desteklediğini belirtmişti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da bir Çek televizyonuna verdiği röportajda, Zeman’ın açıklamalarıyla ilgili, “Elbette bu gerçekçi. Barış konferansı Fransa’da yapılamaz, çünkü Fransa barışı değil terörü ve savaşı destekliyor. Prag fikriyse, Çek Cumhuriyeti’nin dengeli duruşu nedeniyle herkes tarafından kabul edilir” demişti.

Sendika.Org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s