Haberler

Avrupa’da serbest dolaşımın sonu mu geliyor?

Paris’te yaşanan terör saldırılarının ardından Avrupa Schengen’i tartışmaya başladı. Bir tasarıya göre, Almanya, Avusturya ve Benelux ülkeleri kendi aralarında serbest dolaşımı bundan böyle de mümkün kılan yeni bir “Mini Schengen” bölgesi oluşturabilirler.

22 Avrupa Birliği üyesi ve 4 Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein) vatandaşları arasında vizesiz serbest dolaşım imkânı sunan Schengen anlaşmasının yarattığı olanakların mülteci akımını durdurmada engel teşkil ettiği tezi Avrupa’da giderek daha çok kabul görüyor.

Daha önce mülteci akımının doğrudan etkisi altında kalan İtalya ve Macaristan gibi Schengen sınırını oluşturan ülkelerdeki önlemlerle ve çekilen tel örgülerle gündeme gelen tartışmada yeni dönem Almanya ve Fransa’dan gelen açıklamalarla başladı.

Fransa Başbakanı Manuel Vals “Schengen tartışılabilir” açıklamasıyla bu tartışmaya meşruıiyet kazandırırken, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise somut bir öneriyle gündemi belirledi.

“Mini Schengen” bölgesi 

Perşembe günü gerçekleştirilen bir basın toplantısında Almanya İçişleri bakanı tarafından yapılan açıklama, Avrupa’da giderek işlevini yitiren schengen bölgesi içinde yeni bir “mini schengen” bölgesinin oluşturulabileceğini ortaya koyuyor.

Almanya içişleri bakanı tarafından açıklanan, ancak Hollanda tarafından geliştirildiği sanılan bu tasarıya göre, Almanya, Avusturya ve Benelux ülkeleri kendi aralarında serbest dolaşımı bundan böyle de mümkün kılan yeni bir serbest bölge oluşturabilirler. Tasarıya göre “Avrupa’ya süren mülteci akımı için “mini schengen bölgesi” sınırları dışında “transit mülteci bölgeleri” oluşturulabilir.

Öneri sahipleri “mini schengen bölgesinin” schengen anlaşmasını tehlikeye atmayacağını iddia etseler de uzmanlar, Avrupa Komisyonu tarafından tartışmaya başlanan taslağın kabulünün Schengen’in sonunun olacağında hemfikirler.

(CNNTürk, 20 Kasım 2015)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s