Haberler

Slovakya’da Müslümanlar ‘fişlenecek’

Slovakya’da Müslüman azınlık devletin resmi istihbarat kuruluşlarının takibi altına alınacak, izlenecek ve fişlenecek.

Bu açıklama Slovakya başbakanı Robert Fico tarafından yapıldı.

Başbakan Fico, geçtiğimiz hafta Paris’deki IŞİD terör eyleminin ardından Slovak T3 kanalındaki bir canlı yayında Paris saldırılarında Müslüman mültecilerin yer aldığının ortaya çıktığını ve böylesi bir tehlikenin önüne geçmek için Slovakya’daki “Müslümanların ve diğer şüphelilerin” yakın takip altına alınacaklarını, “attıkları her adımın izleneceğini” söyledi.

Bu açıklamanın ardından Slovakya’da “vatandaşlarını izleyen Büyük Birader” uygulaması demokrasiyle bağdaşıp bağdaşmayacağı tartışmaları başladı.

Slovakya Müslümanlarını temsil eden İslam Vakfı temsilcisi yayımladığı basın açıklamasında şunları vurguladı: “İnsanların sadece Müslüman oldukları için ‘şüpheli’ görünmeleri ve izlenmeye başlanmaları, demokrasinin sonunun geldiğinin habercisidir.”

Slovakya İslam Vakfı temsilcisi, “Acaba başbakan bizleri gizlice izlemekle yetinecek mi, yoksa bir zamanlar Yahudilere sarı Davut Yıldızı’nın takılması gibi, bizleri de ‘Yeşil Hilal’ takmaya mı zorlayacak?” diye sordu.

Hükümetin bu tavrının, radikal milliyetçileri Müslümanlara ve mültecilere karşı cesaretlendireceğinden korkuluyor.

Bazı siyasi gözlemciler de, hükümetin bu tavrının, seçimlerde, halk içinde yükselen İslam karşıtlığından yararlanabilmek için atılmış popülist bir adım olduğunu öne sürüyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s