Haberler

Macar kameraman Facebook’a dava açacak

150911111143_petra_laszlo_640x360_reutersKucağında çocukla birlikte Macar sınırından geçmeye çalışan Suriyeli mülteciyi çelme takarak yere düşürmesiyle dünya çapında tepki toplayan Macar kameraman Petra László Facebook hakkında tazminat davası açacağını duyurdu.

Rus Izvesztyija gazetesine verdiği bir mülakatta Petra László kendisinin ve ailesinin yargısız infaza uğradığını ve Facebook’un da bu infaza yardım ettiğini söyledi.

Laszlo, Facebookun kendisine karşı yapılan yayınları ve ölüm tehditlerini yayınlarken, kendi lehine yayın yapan grupların ise Facebook tarafından kapatıldığını öne sürdü.

Petra László “sayfa sayfa resimlerimi yayınladılar, kişilik haklarımı ihlal ettiler, bu bizim için onur meselesi” dedi.

Milliyetçi Macar N1TV kanalında muhabir ve kameraman olarak çalışan Petra László güvenlik güçleri tarafından kapatılan Sırbistan-Macaristan sınırında, kordonu aşarak Macaristan’a girmeye çalışan Suriyeli mültecilerle ilgili çekim yaparken, çocukları tekmemelemiş ve kucağında bir çocukla koşan yaşlı bir adama çelme atmıştı.

‘Ölüm tehditleri alıyorum’

Daha sonra “olayların akışına kapılarak kendini kaybettiği” şeklindeki açıklamalarıyla durumu izah etmeye çalışan kameraman, büyüyen tepkiler üzerine sonra özür dilese de çalıştığı şirketten atılmış ve hakkındaki protestolar dünya çapında bir kampanyaya dönüşmüştü.

Image copyright Getty

Petra László eşi çocukları ve kendisi hakkında sürekli ölüm tehditleri aldıklarını ve Macaristan’da bile yaşamaya artık korktuklarını da Izvesztyija gazetesine verdiği bir mülakatta vurguladı. Petra László Rusça öğrenmeye başladıklarını ve uzun vadede Rusya’ya taşınmayı düşündüklerini de söyledi.

BBC. 23 Ekim 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s