Haberler

Yeniden “Çekoslovakya” için referandum talebi

Çekoslovakya’nın dağılmasıyla 1993 yılında kurulan bağımsız Slovakya ve Çek Cumhuriyetleri vatandaşları arasında ortak bir şekilde kurulan sivil girişim iki ülkenin tekrar birleşmesi için referanduma gidilmesini talep ediyor.

“2018’de Çekoslovakya” adı verilen girişim, hem Slovakya ve hem de Çek Cumhuriyeti vatandaşları arasında geniş destek de buluyor. Sivil girişim iki ülke arasında “yeniden birleşme” düşüncesinin yaygınlaşmasını, ortak bazı etkinlikler düzenlenmesini, iki ülke vatandaşları arasında dostluk bağlarının pekiştirilmesini ve 2018 yılında gerçekleştirilecek bir referandumla da yeniden birleşik Çekoslovakya’nın kurulmasını hedefliyor.

Çekoslovakya Orta Avrupa’nın bu iki küçük Slav halkının birleşik devleti olarak I. Dünya Savaşını takiben Avusturya Macaristan imparatorluğunun dağılması sonucunda 1918 yılında kurulmuştu. İkinci dünya savaşı sonunda da Sovyet Bloğu ülkeleri arasında yer alan Çekoslovakya, 1990’da Sosyalist Bloğun çöküşünün ardından ülkede referanduma da gidilmeden iki ayrı devlete ayrılmıştı.

Ancak iki ulusun temsilcilerinin görüşmeleri sonucunda barışçıl bir ortamda gerçekleştirilen “ayrılma” süreci iki halkını da çok memnun etmemişti.

Ayrılmanın üzerinden 20 yıl geçtikten sonra bile yani 2012 yılında her iki ülkede yapılan kamuoyu araştırmaları halkın önemli bir kısmının Çekoslovakya’nın dağılmasının hata olduğu düşüncesini taşıdığını ortaya koymuştu. Ancak ayrılmanın sorumlusu olarak Çekler Slovakları, Slovaklar ise Çekleri görüyordu.

Bu araştırmaya göre Çeklerin % 40’ı, Slovakların ise % 60’ı ayrılma yanlısıydı. Ancak iki ülke kamuoyunun % 70’i böylesi bir ayrılmanın referanduma gidilmeden gerçekleşmesinin yanlış olduğunu düşünüyordu.

“Yeniden Çekoslovakya” Çek ve Slovak halklarının ortak iradesinin tartışmalar ve forumlar sonucunda referanduma gidilerek hayata geçmesini talep ediyor.

Eğer yeninden birlik isteyen bu sivil girişim hedeflerine ulaşırsa, Çekoslovakya iki halkın “barış içinde” ayrılıp “gönüllü olarak” tekrar birleştiği tek ülke olarak dünya tarihine geçecek

Türkinfo, 3 Mayıs 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s