Haberler

Avusturya’da kamuoyu araştırması: „islama hayır”

Avusturya’da yapılan son kamuoyu araştırması, Avusturyalıların etnik, cinsel, politik farklılıklara karşı son derece hoşgörülü olduklarını, ancak bu hoşgörünün İslamı kapsamadığını ortaya koydu.

Meinungsraum kurumu tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Avusturyalılar farklılıklara karşı genel olarak hoşgörülüler.

Araştırmaya göre Avusturyalıların % 78’si aile fertlerinden birinin eşcinsel olduğunun ortaya çıkması halinde bunun sorun yaratmayacağını söylüyor.

Avusturyalıların % 90’ı işyerinde şefinin bir kadın olabileceğini, bunun kendisini rahatsız etmeyeceğini vurguluyor. % 94’ü ise ofisteki çalışma arkadaşının bedensel engelli olmasının asla bir sorun oluşturmayacağını dile getiriyor.

Avusturyalıların % 82’si bir Afrikalı dişçiye gidebileceğini, % 79’u Türk kökenli bir cerrahın kendisini ameliyat edebileceğini, % 73’ü Arap kökenli birinden otomobil satın alabileceğini, bunu rahatlıkla yapabileceğini vurguluyor.

Ancak konu İslam olunca Avusturyalıların takındıkları hoşgörü belirgin bir şekilde azalıyor.

Avusturyalıların % 65’i kendi ailelerinden birinin İslam dinini kabul etmesine karşı çıkıyor. % 64’ü evinin hemen yanında Cami inşa edilmesini istemiyor. Ama bu olumsuz imaj sadece İslam diniyle ilgili. Evlerine komşu olarak bir Budist tapınak inşaatına Avusturyalıların sadece % 42’si karşı çıkıyor.

Türkinfo, 28 Nisan 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s