Kitaplar

Evvel zaman içinde…

evvel

Iyi Kitap – Sennur Sezer

Evvel zaman içinde…

“Tarık Demirkan öğrendiklerini çocuklara yazdığı masallara, büyüklere anlattığı mesellere katmış. Çaya şeker katar gibi usulca. Masalları kendi yazması yetmemiş, yabancı dillerden anadiline masallar çevirmiş..”

Tarık Demirkan’ın derleyip çevirdiği, Feridun Oral’ın resimlediği masallardan oluşan Evvel Zaman İçinde çocukları yepyeni masallarla tanıştırıyor. Joan Aiken’den Oscar Wilde’a, Tolstoy’dan Nazım Hikmet’e ustalar masallarıyla bu kitapta toplanıyor.

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde Bartın’da Tarık Demirkan adında bir delikanlı doğmuş. Ülkesinden çıkıp başka ülkelere gitmiş okumak için. Ülkelerde neler yetişir, nasıl harcanır, doğal kaynaklar nedir gibi ciddi konular, yani ekonomi okumuş. Ekonomi okumuş ama masallar onun yakasını hiç bırakmamış.

O da öğrendiklerini çocuklara yazdığı masallara, büyüklere anlattığı mesellere katmış. Çaya şeker katar gibi usulca. Masalları kendi yazması yetmemiş, yabancı dillerden anadiline masallar çevirmiş.

ALTIN TUTKUSUNUN BEDELİ…

Bir gün Tarık Demirkan’ın yolu, masal yazıp masal çizen Feridun Oral’la rastlaşmış. Dünyanın dört bir yanından yazılmış 25 masal seçmişler. Tarık bu masalları Türkçe yazmış, Feridun da renkçe, biçimce, cıvıl cıvılca anlatmış.

Bir gün Sennur Sezer diye bir nine yazar rastlamış onların ortak çalışmasına. Kitabın adı Evvel Zaman İçinde’ymiş. İlk masal da Joan Aiken adında bir yazarınmış. Adı da “Balık Kılçığından Arpın Masalı”ymış. Sennur Sezer bu masalı okuyunca şaşırmış. Çünkü bu masalda altın tutkusunun yaşamayı engellediği bir ülke anlatılıyormuş.

Bir zamanlar topraklarında şarkılar söylenen, çalgılar çalınan mutlu bir ülke varmış. Bir gün bu mutlu ülkenin insanları topraklarının derinliklerinde altın bulmuşlar. Altını topraklarından çıkaranlar öyle sevinmişler ki bütün eşyalarını, davullarını, çalgılarını altından yapmaya başlamışlar. Böylece çalgı çalmaz, şarkı söylemez olmuşlar. Sonunda ülke lanetlenmiş, yanardağlar ateş kusmuş, kutuplar buz üflemiş. Ülke insanlarıyla donup kalmış. Bu felaketten bir arpçıyla beşikteki küçük kızı kurtulmuş.

KLASİKLER DE VAR

Şehrin kurtulması için toprağa hiç değmemiş bir maddeden bir arp yapılması gerekliymiş. Sonra… Yoo… Yağma yok, kitabı okumadan masalın sonunu öğrenemezsiniz. Hem masalı okuyacaksınız, hem topraktan altın çıkarılırken neler yapılıyor öğreneceksiniz. Bir gram altın için ne kadar toprağın kirlendiğini göreceksiniz.

Sonra öteki masalları okuyacaksınız. Ludwig Bechstein, Hans Cristian Andersen, Wilhelm Hauff, Oscar Wilde, Vitali Valentinoviç Bianki, Aleksey Tolstoy, Grimm, Nazım Hikmet, Re Philippe Soupault, Maksim Gorki, Karel Juromir Erben, Petre Ispirescu, Elin Pelin, Clemens Brentano sizleri bekliyor bu kitabın içinde.

Bu masalları okuyun ama sakın ola Nazım Hikmet’in “Kör Padişah”ını okumayı savsaklamayın. Onun şiirli diliyle anlattığı masalı okuyup da masal “Yeniden kırk gün kırk gece düğün yapılmış, küçük şehzade ile Dünya Güzeli’ne. Kurbanlar kesilmiş, bütün şehre helvalar dağıtılmış. Herkes sevinmiş. Biz de sevinelim,” sözleriyle sona erdiğinde, başa dönüp yeniden okumak isteyeceksiniz.

Nereden mi biliyorum. Ben öyle yaptım da…
Sennur SEZER

Evvel Zaman İçinde,
Derleyen ve Çeviren: Tarık Demirkan
Resimleyen: Feridun Oral
Kırmızı Kedi Yayınları, 340 sayfa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s